تفاوت لنت ترمز دیسکی و کاسه ای چیست ؟

تفاوت لنت ترمز دیسکی و کاسه ای چیست ؟

تفاوت لنت ترمز دیسکی و کاسه ای چیست؟

یکی از عمده ترین سوالاتی که برای بسیاری از رانندگان مطرح است این است که ″تفاوت لنت ترمز دیسکی و کاسه ای (کفشکی) چیست ؟ ″و ساختار و عملکرد و مزایا و معایب هر کدام به چه صورت است. لنت‌ های دیسکی و کاسه‌ ای یا همان کفشکی دو مورد از رایج‌ ترین لنت‌ هایی ترمز هستند که در سیستم ترمز وسایل نقلیه کاربرد دارند و این لنت‌ها دارای فرق هایی مختلفی با یکدیگر می‌ باشند. در این مقاله از سایت لنت ترمز بوکان لنت قصد داریم تا ضمن معرفی تفاوت لنت ترمز دیسکی با کاسه ای یا کفشکی، اطلاعاتی را نیز در رابطه با اینکه نحوه عملکرد ترمز‌ های دیسکی و کاسه ای (کفشکی) چیست؟ و و مزایا و معایب هر کدام از آن ها را به شما عزیزان ارائه دهیم.

رقابت شدید و سختی در بین تولید کنندگان خودرو که در سه بخش ترمز، قدرت و ایمنی خودرو فعالیت دارند، وجود دارد. با رشد هر روزه تکنولوژی و استفاده از آن در صنعت خودروسازی ما هر روزه شاهد تولید خودروهایی با امکانات جدید و پیشرفته هستیم. یکی از این بخش های اصلی خودرو که ترمز می باشد، که از این موضوع بی نصیب نبوده است. تکنولوژی باعث می شود که خودروها از ترمز های کاسه ای (کفشکی) که ساختار قدیمی دارند عبور و به نسل جدید ترمز های دیسکی وارد شوند. قبل از بررسی اینکه تفاوت لنت ترمز دیسکی و کاسه ای چیست ؟. بهتر است بدانیم که ساختار و نحوه ی عملکرد و مزایا و معایب هر کدام از ترمز های دیسکی و کاسه ای (کفشکی) به چه صورت است تا تفاوت ترمز دیسکی و کاسه ای را بتوانید تشخیص دهید.

اهمیت سیستم ترمز در خودروها

یکی از اصلی ترین قسمت های خودرو ترمز می باشد که یک بخش ایمنی نیز به حساب می آید. اگر یک خودرو در هر زمان و مکانی نتواند به خوبی متوقف شود، میتوان گفت که ایمنی مناسبی ندارد و جان شما در خطر است.  به همین دلیل است که ترمز از همان ابتدا که خودرو تولید شد تا به امروز، از اصلی‌ترین اجزای فنی خودرو به حساب آمده است. بهترین نوع ترمز برای هر خودرویی، ترمز هایی هستند که بتوانند در سریع‌ترین زمان ممکن واکنش نشان دهند و خودرو را با کمترین تأخیر کاملا متوقف کنند.

خودرو سازان در تلاش بوده اند تا همیشه بهترین نوع ترمز ها را تولید کنند که از این ترمز ها میتوان به سیستم‌های کمکی مانند ترمزهای ABS و EBD و همینطور ترمزهای دیسکی و کاسه‌ ای اشاره کرد. ترمزهای دیسکی نمونه‌ های جدیدتر و ترمز های کاسه‌ای یا همان کفشکی نمونه‌های قدیمی‌ تر هستند . درست که ترمز های دیسکی نمونه‌های به‌روزتر و جدیدتری هستند، اما هنوز برخی از خودروسازان مانند رنو از ترمز های کاسه ای استفاده می کنند. با وجود فرق لنت ترمز دیسکی و کاسه ای، اما ترمز های کاسه ای نیز طرفدران خود را دارد.

لنت ترمز دیسکی چیست

لنت ترمز دیسکی چیست؟

لنت ترمز های دیسکی شامل یک روتور فلزی بزرگ، 2 لنت ترمز و یک گیره هیدرولیکی به نام کالیپر هستند. روتورهای ترمز را معمولا از آهن می سازند، اما گاهی با توجه به کاربردشان از جنس متفاوتی بهره می‌برند. به عنوان مثال خودروهای مسابقه‌ای دارای ترمزهای سرامیکی و یا کامپوزیتی از کربن هستند. حفره‌هایی بر روی روتور درنظر گرفته می‌شود تا خنک‌سازی آن راندمان بیشتری داشته باشند.

کالیپر ترمزهای دیسکی از 8 پیستون استفاده می‌کنند که نیروی بازدارندگی چشم گیری را فراهم می کنند. ترمزهای کاسه‌ای در مقایسه با ترمز های دیسکی به دلیل نوع طراحی در هنگام ترمزهای شدید، به سرعت داغ می شوند و قدرت بازدارندگی خود را از دست می‌دهند. به همین دلیل برای رفع این مشکل، ترمزهای دیسکی در اوایل دهه 60 میلادی طراحی شدند تا ترمز اتومبیل‌ها عملکرد بهتری را از خود نشان دهند.

– ترمز های دیسکی چگونه کار می‌ کنند؟

فشردن پدال ترمز در ماشین‌هایی که مجهز به سیستم ترمز های دیسکی هستند، باعث پر شدن کالیپر توسط روغن ترمز می‌شوند. پیستون فلزی که داخل کالیپر است، باعث ایجاد فشار در پشت هر لنت می شود و نزدیکی آن‌ها به روتور را در پی دارد. این فشاری که توسط لنت ها به وجود می آید، اصطکاک تولید کرده و باعث کاهش سرعت چرخش روتور می‌شود. همین کاهش سرعت در نهایت باعث ایستادن خودرو می شود.

– مزایای لنت ترمز دیسکی چیست؟

بدون نیاز به باز کردن چرخ خودرو، ترم زهای دیسکی را می‌توانید مورد بررسی قرار دهید. ترمزهای دیسکی برخلاف ترمزهای کاسه‌ای به‌ طور کامل خودشان تنظیم می‌شوند. افزایش قدرت بازدارندگی خوبی نسبت به ترمزهای کاسه‌ای دارند. مدیریت گرمای بهتری نسبت به سیستم ترمز کاسه‌ای دارند. در سیستم ترمز های دیسکی، فشردن پدال ترمز حس بهتری را به راننده منتقل می‌کند. ترمزهای دیسکی در حال حاضر در بازار بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ترمز کاسه ای چیست

ترمز کاسه ای چیست؟

نوبت به توضیح اینکه لنت ترمز کاسه ای (کفشکی)چیست؟ رسید. ترمز های کاسه‌ ای که با نام لمن ترمز کفشکی نیز شناخته می شود، شامل یک کاسه ترمز فلزی می‌شوند، که مجموعه ترمز هر چرخ را در اختیار دارند. درون کاسه ترمز، دو کفشک خمیده وجود دارد که به‌سمت بیرون حرکت می‌کنند. این دو کفشک سرعت چرخش کاسه ترمز را که همراه چرخ دوران دارد، کم می کنند. به این صورت زمانی که شما پدال را فشار می دهید، روغن موتور موجود در پیستون اصلی و فرعی جابه‌جا می شود و فشار بر کفشک‌های ترمز وارد می‌شود.

همانطور که گفتیم این کفشک‌ها فلزی هستند . برای این‌که لنت ترمز مقاومت خوبی در برابر گرمایی که از ترمز به وجود می آید داشته باشد، بیشتر آن‌ها را از فایبرگلاس یا مواد نیمه‌ فلزی تولید می کنند. به این صورت ماندگاری بیشتری دارند. یکی از مزیت های این نوع سیستم ارزان بودن ساخت آن و سبک بودن آن می باشد. از معایب ترمز کاسه ای نیز میتوان به بالا رفتن سریع حرارت در آن و در نتیجه عدم عملکرد مناسب در دمای اشاره کرد.

– ترمزهای کاسه‌ ای چگونه کار می‌ کنند؟

همانطور که در بالا به این موضوع اشاره کردیم، ترمزهای کاسه‌ای با فشار دادن دو کفشک فلزی درون درام کار می‌کنند. حال تفاوت لنت ترمز دیسکی و کاسه ای در چیست؟ زمانی که شما پدال ترمز را فشار می دهید، با استفاده از نیروی هیدرولیکی و گریز از مرکز، این دو لنت را به دیواره داخلی درام در حال چرخش فشار می‌دهید. همین عملکرد اصطحکاک ایجاد می کند و سرعت درام را کاهش می‌دهد، در نتیجه باعث ایستادن خودرو می‌شود. مشکل اصلی ترمز‌های کاسه ای این است که در ترمز‌های سنگین بیش از حد گرم می شوند. ترمز‌های دیسکی به این دلیل که به‌طور کامل در جریان هوا هستند زودتر خنک می‌شوند.

اما در ترمز‌های کاسه‌ای به دلیل بسته بودن محفظه کاسه ترمز، گرما را دیرتر دفع می کنند و به همین دلیل زودتر داغ کرده و توان خود را از دست می‌دهند. خودروسازان این ترمز‌ها را در چرخ‌های عقب نصب می‌کنند که فشار ترمز کمتری روی آن است. ترمز‌های کاسه‌ای همچنان یک گزینه ایده آل برای بهره‌گیری در محور عقب خودروهای عادی هستند و نصب ترمز دیسکی در محور عقب، هر چند مفید می باشد اما در رانندگی روزمره تأثیر چندانی ندارد.

-مزایای ترمزهای کاسه‌ ای چیست؟

  • طراحی بسته و یکپارچه ای دارد و همین سیستم باعث کاهش هزینه نگهداری آن می‌شود و اکثر قطعات آن نیز در یکجا قرار دارند.
  • برای تعویض لنت‌ها تنها کاری که لازم است این است که با استفاده از تجهیزات مخصوص، کفشک‌ها را باز کنید و لنت‌های جدید را جایگزین قبلی کنید.
  • برای بیرون آوردن پیستون‌ها نیازی به کمپرسور یا مایع خاصی ندارید. تعویض لنت ترمزهای کاسه‌ای برخی خودروها تنها
  • به 2 دقیقه زمان نیاز دارند.
  • تعویض لنت‌های ترمز‌های کاسه‌ای هزینه کمی دارد وخرج زیادی را برای صاحب خودرو در پی ندارد.

– معایب ترمز کاسه‌ ای چیست؟

  • در هنگام ترمزگیری با سرعت‌های بالا داغ می کند و عملکرد ضعیفی از خود ارائه می‌دهد.
  • به دلیل اینکه خنک کاری مناسبی ندارد موجب قفل گازی می شود و نیاز به هواگیری دارد.
  • به جهت رفع مشکل ترمزهای کاسه‌ای مخصوصا به خاطر این که با افزایش سرعت قادر به توقف درست خودرو نیستند، ترمزهای دیسکی در اوایل دهه‌ی 60 میلادی طراحی شدند و تحولی عظیم را به وجود آوردند.

تفاوت ترمز دیسکی و کاسه ای چیست؟

قطعا تفاوت لنت ترمز دیسکی با  کاسه ای یا همان کفشکی بسیار است اما ما در این مطلب سعی کردیم به مهم ترین آنان بپردازیم. هر چند که هر دو نوع لنت ترمز در جایگاه خود کارایی و عملکرد مناسب و کاملی دارند و باید با توجه به سیستم ترمز خودرو یکی از آن ها را تهیه نمایید.

– تفاوت لنت ترمز دیسکی و کفشکی از نظر نحوه عملکرد

اولین تفاوت لنت ترمز دیسکی با کاسه ای یا کفشکی در نحوه عملکرد این لنت‌‌ها مربوط می‌شود. سیستم لنت ترمز کاسه ای یا کفشکی از قدمت بیشتری در مقایسه با سیستم ترمز دیسکی برخوردار است و این ترمز‌ها هم اکنون نیز در اتومبیل‌ های سنگین و یا محور عقبی خودروهای عادی استفاده می‌ شوند. در بالا نحوه ی عملکرد ترمز دیسکی و کاسه ای (کفشکی) را مورد بررسی قرار دادیم.

– تفاوت لنت ترمز دیسکی با کفشکی از نظر قدرت ترمز

 از دیگر فرق های لنت ترمز دیسکی و کاسه ای از نظر قدرت ترمز گیری آن هاست. لنت‌ ترمز کفشکی که در سیستم‌ های ترمز کاسه‌ ای کاربرد دارند از نظر قدرت ترمز نسبت به لنت‌ های دیسکی برتری دارند زیرا لنت‌ های کفشکی ارتباط بیشتری را با فضای داخلی کاسه برقرار می‌ نمایند و نیروی اصطکاک بیشتری را نیز تولید می کنند، از این رو این ترمز‌ها می‌توانند سرعت اتومبیل را با بازده بیشتری کاهش دهند.

– تفاوت لنت ترمز دیسکی و کاسه‌ای از نظر شکل ظاهری

یکی دیگر از عمده ترین تفاوت ترمز دیسکی با کاسه ای از نظر شکل ظاهری آن ها است.در سیستم ترمز دیسکی از لنت‌ های تخت استفاده می‌ شود که در داخل کالیپر قرار می‌گیرند ولی از آن‌جایی که ترمز‌ های کاسه‌ ای به صورت مدور هستند، لنت‌های آن‌ها نیز از حالت تخت خارج شده است و ساخت این لنت‌ ها به صورت قوسی شکل می باشد تا بتوانند در داخل کاسه ترمز قرار بگیرند و این مورد نشان دهنده تفاوت لنت ترمز دیسکی با کفشکی از نظر شکل ظاهری است.

– تفاوت لنت ترمز ها از نظر میزان گرمای تولید شده

این لنت‌ها از نظر میزان گرمای تولید شده در هنگام استفاده از ترمز نیز تفاوت‌ های آشکاری را با یکدیگر دارند. ترمز‌های کفشکی دارای ساختاری بسته هستند و لنت‌ های ترمز در این سیستم‌ها فاقد تهویه مناسب می‌ب اشند و این عامل سبب می شود تا میزان گرمای تولید شده توسط این لنت‌ها افزایش یابد. همچنین، لنت‌های کفشکی سطح اصطکاک بیشتری را نیز دارا می‌باشند و به همین دلیل است که این لنت‌ها زودتر و شدید‌تر گرم می‌شوند. از طرفی، لنت‌های دیسکی ارتباط بیشتری را با جریان هوا دارند و میزان ارتباط آن‌ها با دیسک ترمز کم‌تر است و این ویژگی باعث برتری آن‌ها نسبت به ترمز‌های کفشکی شده است.

– تفاوت لنت ترمز دیسکی با کفشکی از نظر عمر مفید

عمر مفید لنت ترمز دیسکی با عمر مفید لنت ترمز کفشکی متفاوت است. لنت‌ های ترمز کفشکی دارای عمر مفید و بازده بیشتری هستند و سیستم‌ ترمز کفشکی برخلاف سیستم ترمز دیسکی به نگهداری کم‌تری نیاز دارد و به ندرت دچار آسیب و یا خرابی می‌ شود. در حالی که سیستم‌ های ترمز دیسکی ظریف‌ تر هستند و مواردی همچون: رانندگی طولانی مدت در جاده‌های ناهموار و یا تصادفات رانندگی می‌توانند باعث وارد شدن آسیب‌های شدید به این نوع سیستم ترمز شوند و این ویژگی زمینه را برای برتری ترمز‌های کفشکی فراهم می نماید.

– تفاوت از نظر زمان مورد نیاز برای تعویض لنت

همان‌گونه که در قسمت قبلی نیز به آن اشاره شد، سیستم ترمز دیسکی دارای ظرافت و حساسیت بیشتری است و احتمال خراب شدن آن ها نیز بیشتر می‌ باشد. بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که زمان مورد نیاز برای تعویض لنت ترمز دیسکی بیشتر از لنت ترمز کفشکی است و این کار می‌تواند چند ساعت از وقت شما را هدر دهد.

آیا لنت ترمز کفشکی ارزان‌ تر است؟

بله، قیمت لنت ترمز دیسکی بسیار بیشتر از لنت ترمز کفشکی است و این مورد به عنوان تفاوت لنت ترمز دیسکی با کفشکی در نظر گرفته می‌شود و کفه ترازو را به نفع لنت ترمز کفشکی سنگین کرده است. با این حال، موارد مختلفی همچون افزایش شدید دما در هنگام استفاده از ترمز کفشکی باعث شده‌اند تا نصب این نوع سیستم ترمز بر روی خودروهای مختلف با محدودیت‌هایی همراه باشد و هم اکنون از این ترمز‌ها تنها بر روی خودروهای سنگین و یا محور عقبی برخی از خودروهای سواری کاربرد دارند.

نتیجه گیری

بیشتر افراد بر این باورند که، ترمز‌های کاسه‌ ای به‌طور معمول و در شرایط برابر از ترمز‌ های دیسکی ضعیف‌ تر هیستند. اما باید بگوییم که حتی به دلیل بزرگ‌تر بودن لنت‌هایشان می‌توانند توان ترمز‌گیری بیشتری نیز داشته باشند. حتی دوام بیشتری دارند و به مراقبت کمتری نیز نیاز دارند. اگر بخواهیم به طور کلی بگوییم نگهداری ترمز کاسه ای ساده تر و تعمیر آن ارزان تر از ترمز دیسکی می باشد. اگر شما با افراد کارشناس در این حوزه صحبت کرده باشید، متوجه شده اید که تعویض ترمز دیسکی ، وقت بیشتری نسبت به تعویض ترمز کاسه ای دارد. نوع ساختار این دو نوع سیستم ترمز به گونه ای است که باعث به وجود آمدن این تفاوت ها می شود. تفاوت لنت ترمز دیسکی و کاسه ای را با هم در این مقاله بررسی کردیم.

فروشگاه اینترنتی لنت ترمز ماشین بوکان لنت ارئه دهنده ی بهترین مارک لنت ترمز دیسکی و کاسه ای (کفشکی) با بروزترین قیمت ها و گارانتی و ضمانت اصل و اورجینال می باشد. شما عزیزان می توانید برای خرید لنت ترمز یا اخذ نماینگی لنت ترمز با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشد.