علت خالی شدن ترمز + راه حل های آن

علت خالی شدن ترمز + راه حل های آن

علت خالی شدن ترمز

در این مقاله قصد داریم تا در مورد علت خالی شدن ترمز یا رد دادن ترمز abs (ای بی اس) و پایین رفتن یا شل شدن پدال ترمز + راهکار های حل این مشکل به طور مفصل توضیح دهیم. از آنجایی که همه شما می دانید که سیستم ترمز خودرو از مهم‌ترین بخش های ایمنی به حساب می‌آید. اگر کوچک‌ترین نقصی در این قسمت به وجود بیاید خسارات جبران ناپذیری به وجود می آورد. حتما تا بحال برای شما پیش آمده است که به طور ناگهانی متوجه شده اید که ترمز خودروی شما دیگر کار نمی کند. به این مشکل خالی کردن ترمز گفته می شود. اما علت خالی شدن ترمز چیست؟ واین مشکل چگونه به وجود می آید؟ با فروشگاه اینترنتی لنت ترمز بوکان لنت همراه باشید تا با هم علت خالی شدن ترمز و رد دادن ترمز abs (ای بی اس) و پایین رفتن یا شل شدن پدال ترمز + راهکار های حل آن را بررسی کنیم.

خالی کردن ترمز زمانی اتفاق می افتد که راننده با فشار دادن پدال ترمز نمی تواند خودرو خود را متوقف کند. اگر این اتفاق در زمان رانندگی، رخ دهد می‌تواند باعث تصادف، واژگونی خودرو و یا بروز حوادث ناگوار دیگری شود، که بساری از اوقات جبران ناپذیر هستند. خالی شدن ترمز خودرو می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. اگر در مسائل مربوط به خودرو و راه‌های جلوگیری آن، شناخت کافی را داشته باشید، می توانید مانع از وقوع چنین اتفاقاتی شوید. در این مقاله، علت‌ های خالی کردن لنت ترمز و اقدامات مهم برای پیشگیری را به شما خواهم گفت.

دلایل خالی شدن ترمز

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم دلایل خالی شدن ترمز زیاد است که در ادامه هر یک را به طور مختصر برای شما عزیزان توضیح خواهیم داد. دلایل خالی شدن ترمز می تواند مربوط به یکی از موارد زیر باشد:

  1. بی‌توجهی مالک به سیستم ترمز
  2. داغ کردن لنت‌ها
  3. آسیب دیدن دیسک ترمز
  4. نشتی روغن ترمز
  5. خرابی کالیپر ترمز
  6. ورود هوا به سیستم ترمز
  7. فرسودگی سیلندر ترمز
  8. خرابی پمپ ترمز و بلوک ABS

در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا هر کدام از علت های خالی شدن ترمز یا رد دادن ترمز abs (ای بی اس) و پایین رفتن یا شل شدن پدال ترمز را با همدیگر بررسی کنیم.

– بی‌توجهی مالک به سیستم ترمز

ترمز خودرو مانند قطعات دیگر به توجه زیادی نیاز دارد و نباید بیخیال آن شوید. قطعات مختلف قسمت سیستم ترمز طول عمر مشخصی دارند و با گذشت زمان کارایی خود را از دست می دهند. لنت‌های ترمز اصلی دارای طول عمر بالاتری می باشند، اما ان ها نیاز در صورت تمام شدن باید تعویض شوند.بنابراین خیلی واضح است که خرابی هریک از بخش‌ها خودرو مانند لنت‌ها، روتورها، کالیپرها و… می‌تواند علت خالی شدن ترمز باشد.

داغ کردن لنت‌ها علت خالی شدن ترمز

علت خالی شدن ترمز می تواند به دلیل استفاده زیاد و بی‌دلیل از سیستم ترمز باشد؛ که در نهایت باعث داغ کردن لنت‌ها و کاهش کارایی آن‌ها می شود. این موضوع توانایی لنت‌ها در چسبندگی مناسب به روتور را کاهش می دهد و در نتیجه فاصله توقف خودرو را افزایش می دهد.

– آسیب دیدن دیسک ترمز

درصورت خرابی دیسک ترمز سایر بخش‌ها مانند لنت‌ها را نیز تحت تأثیر قرار می دهد. خرابی دیسک ترمز می تواند علت خالی شدن ترمز باشد. همانطور که گفتیم دیسک ترمز نقش بسیار مهمی در توقف خودرو دارد. بنابراین اگر این قسمت با مشکل مواجه شد باید هر چه زودتر و در سریع ترین زمان علت خرابی آن را تشخیص دهید. اگر به ایمنی خودرو خود اهمیت می‌دهید بهترین کار این است که نشانه­‌های خرابی دیسک ترمز را بشناسید.

– نشتی روغن ترمز علت خالی شدن ترمز

در صورت مشاهده هرگونه نشتی روغن ترمز باید خیلی سریع آن را بر طرف کنید. اگر به این مشکل بی‌توجهی کنید سیستم ترمز از کار می افتد و ریسک‌های ایمنی زیادی به وجود می آید. نشتی روغن ترمز می تواند  علت خالی شدن ترمز باشد. نشتی روغن ترمز بیشتر به دلیل زنگ‌­زدگی اتصالات قطعات سیستم ترمز رخ می دهد. اگر در زیر خودروی خود مایع یا روغن ترمز را مشاهده کردید؛ باید برای رفع نشتی روغن، خیلی سریع آن را به تعمیرکار نشان دهید. زمانی که در خودرو شما نشتی مایع ترمز وجود داشته باشد، وقتی پدال ترمز را فشار می‌دهید روغن ترمز بیرون می‌ریزد. بنابراین وقتی پای خود را از روی پدال برمی‌دارید، هوا به داخل سیستم ترمز به جای روغن مکیده می‌شود.

– خرابی کالیپر ترمز

خرابی کالیپر ترمز خودرو علت خالی شدن ترمز و عدم کنترل صحیح در خودرو می شود. برای جلوگیری از آسیب کالیپر ترمز باید به صورت مداوم سیستم ترمز خودرو را بررسی و کالیپر ترمز را تعویض کنید. در صورت لقی کالیپر ترمز باید خیلی سریع خودرو خود را به یک  تعمیرکار نشان دهید تا مشکل را برایتان برطرف کند.

– ورود هوا به سیستم ترمز

از دیگر علت های خالی کردن ترمز خودرو می‌توانیم به ورود هوا به آن اشاره کنیم. با این اتفاق نرم شدن پدال ترمز را مشاهده خواهید کرد. سیستم ترمز یک سیستم بسته است و روغن آن نیز قابل تراکم نیست. اما باید بدانید که هوا برخلاف روغن خاصیت تراکم‌ پذیری دارد که در نهایت منجر به کاهش کارایی سیستم ترمز می‌شود.

– فرسودگی سیلندر ترمز

سیلندر ترمز جزء مهم‌ترین قطعات سیستم ترمز به حساب می آید. از جمله وظایف سیلندر ترمز می‌توان به ایجاد فشار لازم جهت عملکرد سیستم اشاره کرد. اگر سیلندر اصلی خراب شود شما شاهد نشتی روغن ترمز خواهید بود. که نتیجه آن عملکرد نامناسب سیستم ترمز خودرو می باشد. سیلندر مایع ترمز را نگه می‌دارد؛ فشار هیدرولیک را ایجاد و آن را به ترمزهای جلو و عقب خودرو اعمال می‌کند. اگر سیلندر اصلی فرسوده شود؛ باعث به وجود آمدن دو نوع نشتیمی شود. این دونوع نشتی نشتی خارجی روغن ترمز و نشتی داخلی که از کاسه نمد پیستون آسیب­دیده، نشات می‌گیرد می باشند. در هر دو نوع نشتی سیلندر، فشار هیدرولیک به ترمزها کاهش می یابد و باعث خالی کردن ترمز می‌شوند.

علت خالی شدن ترمز abs

در خودروهایی که مجهز به سیستم ترمز ضد قفل هستند احتمال خرابی بلوک ABS وجود دارد. علت خالی شدن ترمز ABS (ای بی اس) مکن است به دلیل خرابی بلوک ABS باشد. خودروهای قدیمی‌تر بدون ترمز ضد قفل هستند بنابراین به جای آن پمپ ترمز می‌تواند از کار بیفتد و خراب شود که در نتیجه سبب خالی شدن ترمز خواهد می شد.

علت شل شدن پدال ترمز

از عمده ترین علت شل شدن پدال ترمز مربوط به یکی از موارد زیر است:

– در صورتیکه خودرو شما سیستم ABS داشته باشد، علت یا خرابی بلوک ABS است و یا خرابی پمپ اصلی ترمز.
– در صورتیکه خودرو شما سیستم ABS نداشته باشد، علت آن خرابی پمپ اصلی ترمز است.

علت پایین رفتن پدال ترمز

شایع ترین علت پایین رفتن پدال ترمز مربوط به یکی از موارد زیر است:

– پمپ ترمز خراب شده،
– سیستم ترمز هوا گرفته،
– روغن ترمز رطوبت گرفته،
– کاسه چرخها رگلاژ نیستند،

ترمز زیر پا سفت است، راحت پایین می رود، ولی عملکرد خوبی ندارد.

شایع ترین علل بروز آن:

خرابی بوستر،
چرب شدن دیسک ها،

بعد از خالی کردن ترمز باید چه کاری انجام دهیم؟

اگر در هنگام رانندگی کردن ترمز خودرو شما خالی شود، می تواند بسیار خطرناک باشد. این اتفاق زمانی خطرناک تر خواهد بود که  در مسیرهای کوهستانی و پیچ‌­ها قرار داشته باشید. خالی کردن ترمز همانطور که گفتیم دلایل زیادی دارد. اما مووعی که در اینجا بسیار مهم است، این است که زمانی که ترمز خالی می‌کند؛ چه اقداماتی باید انجام داد؟ در ادامه به چند نکته بسیار مهم و راهکار ساده اشاره می کنیم که در هنگام مواجه شدن با این وضعیت، بتوانید در توقف کردن خودرو به خودتان و رانندگان دیگر کمک کنید.

نکات مهم بعد از خالی کردن ترمز

  • اگر در زمان رانندگی متوجه خالی کردن ترمز خودرو شدیو و می بینید که دیگر کار نمی‌کند؛ در ابتدا باید خونسردی خود را کاملا حفظ کنید. بعد از آن با معکوس کردن دنده‌­ها، خودرو خود را متوقف کنید. به عنوان مثال اگر در هنگام خالی کردن ترمز، دنده 4 بودید؛ گاز ندهید و به کمک کلاچ، دنده‌­های ماشین را کم کنید تا به دنده یک برسید. ممکن است که خودرو شما گیربکس اتوماتیک باشد، حالت تیپ ترونیک را فعال کنید، و از دنده دستی استفاده کنید. این مووع را به یاد داشته باشید که ممکن است ترمزهای عقب خودرو کار کنند. بنابراین در زمان معکوس کردن دنده‌­ها، پدال ترمز را فشار دهید تا کمی از سرعت خودرو کم شود.
  • زمانی که توانستید سرعت خودرو را تا آخرین حد ممکن کم کنید؛ می‌توانید از ترمز دستی کمک بگیرید. اما نباید ترمز دستی را به سرعت و یکباره بالا بکشید. با فشار دادن دکمه ترمز دستی، آن را تا نیمه بالا بکشید و با کم کردن سرعت، آن را چندین بار به آرامی بالا و پایین ببرید تا در این شرایط خالی شدن ترمز، موفق به متوقف کردن خودرو شوید. نکته ای که در اینجا وجود دارد این است که، اگر ترمز دستی خودروی شما برقی باشد؛ مسافت بیشتری را برای انجام این کار باید طی کنید.

جلوگیری از خالی کردن ترمز

اگر در زمان رانندگی، ترمز خودرو شما خالی شود امنیت راننده و خودرو به خطر می­افتد. با خالی کردن ترمز خودرو ممکن است خودرو واژگون و یا حتی چپ شود. خالی کردن ترمز خودرو معمولا علائمی دارد و به یکباره و بدون هیچ هشداری صورت نمی‌گیرد. به همین دلیل جلوگیری از به وجود آمدن چنین اتفاقی اهمیت بالایی دارد. اگر شما عزیزان متوجه نرم شدن ترمزهای خود و یا کاهش فشار ترمز شدید؛ باید خیلی سریع به دنبال نشتی و رفع آن باشید؛ تا بتوانید از وقوع حوادث ناگوار و آسیب دیدن قطعات خودرو جلوگیری کنید.

نتیجه گیری علت خالی شدن ترمز + راه حل های آن

برای اینکه بتوانید از خالی کردن ترمز جلوگیری کنید، توجه کردن به قطعات سیستم ترمز باید برای شما از اهمیت بالایی برخوردار باشد. همانطور که به ان اشاره کردیم لنت ترمز از مهم‌ترین قطعات موجود در سیستم ترمز است. لنت ترمز مهم‌ترین نقش را در توقف و ایستادن خودرو بر عهده دارد. اگر شما عزیزان قصد خرید لنت ترمز عالی و با قیمت مناسب را دارید، می‌توانید محصول آن را از فروشگاه اینترنتی بوکان لنت، مرکز خرید آنلاین لنت ترمز سفارش دهید و آن را درب منزل تحویل بگیرید. بوکان لنت یکی از بزرگترین تولیدکننده و فروشگاه اینترنتی لنت ترمز در غرب ایران است، که محصولات خود را به سراسر ایران ارسال می کند.