علت کشیدن فرمان خودرو به یک سمت

علت کشیدن فرمان خودرو به یک سمت

علت کشیدن فرمان

ما در این مقاله قصد داریم تا علت کشیدن فرمان خودرو به یک طرف هنگام ترمز گیری و هنگام گاز دادن در سرعت بالا به سمت راست و چپ را با همدیگر بررسی کنیم و راه کارهای حل این مشکل را بیابیم.

اگر رانندگی می کنید و صاحب خودرو هستید، ممکن است که با مشکلات زیادی مواجه شده باشید. یکی از این مشکلات کشیده شدن فرمان به یک سمت می باشد. مشکل کشیده شدن فرمان به یک سمت در دو حالت رخ می دهد. کشیده شدن فرمان به یک سمت ممکن است هم در هنگام شتاب گیری و در سرعت بالا و هم در هنگام ترمز گیری رخ دهد. نباید از کشیده شدن فرمان به یک سمت به راحتی بگذرید زیرا بسیار خطرناک است و ممکن است باعث حوادث جبران ناپذیری شود. این مشکل باعث می شود تا تمرکز راننده از بین برود ون تواند به خوبی ماشین را کنترل کند. سعی کنید در این شرایط استرس نگیرید و به آرامی وضعیت را کنترل کنید، زیرا استرس شما باعث انحراف خودرو می شود.  مورد دیگری که وجود دارد این است که رانندگی با خودرویی که این مشکل را دارد، راننده را خسته می کند. در این شرایط هدایت کردن خودرو کمی سخت می شود. 

انواع انحراف فرمان خودرو

انحراف فرمان خودرو علت های مختلفی دارد که می توانیم آن را به 3 دسته تقسیم کنیم.

1- علت کشیدن فرمان هنگام ترمز : این نوع انحراف زمانی اتفاق می افتد که شما می خواهید ترمز کنید. وقتی شما پدال ترمز را فشار می دهید باید خودرو صاف بایستد، اما برعکس این موضوع رخ می دهد و خودرو به سمت چپ و یا راست حرکت می کند.

2- علت کشیدن فرمان در سرعت بالا : این انحراف طوری است که وقتی فرمان را نیز در دست دارید و سرعت شما بالا است رخ می دهد. این اتفاق بیشتر در زمان هایی که می خواهید بپیچید اتفاق می افتد. این انحراف به این شکل است که وقتی فرمان را به راست می‌پیچانید، فرمان به سمت چپ ضربه می‌زند و خودروی شما به خلاف جهت حرکت می کند. باید بدانید که این نوع انحراف بسیار خطرناک است.

3- علت کشیدن فرمان به یک طرف : این نوع انحراف زمانی رخ می دهد که فرمان را رها می کنید. هنگامی که شما فرمان را رها می کنید خودرو باید بدون انحراف به چپ و یا راست، مسیر آن مستقیم باشد. همچنین د رهنگام گاز دادن خودرو هم نباید به طرفین منحرف شود.

علت کشیدن فرمان به سمت چپ و همچنین به طور مشابه علت کشیدن فرمان به سمت راست، در خودروها به خصوص حین شتابگیری دلایل مختلفی دارد که موارد زیر می تواند شما را از این وضعیت آگاه کند.

– به علت خرابی قطعات

جلوبندی خودرو دارای قطعاتی مانند کمک‌فنر، سیبک فرمان، طبق و… می باشد که به دلیل استهلاک، افتادن خودرو در دست‌اندازها و چاله‌ها و یا تصادف، ایراد پیدا می کنند. یکی از نشانه‌های باعث می شوید شما بدانید این قطعات دچار مشکل شده اند این است که، فرمان به یک سمت کشیده می شود. در این شرایط سعی کنید خیلی سریع جلوبندی ماشین خود را بررسی کنید.

تنظیم نبودن فرمان خودرو

تنظیم نبودن فرمان نیز یکی از دلایلی است که می‌تواند باعث این شود که خودرو در هنگام حرکت به یک سمت کشیده شود. این اتفاق به این دلیل رخ می دهد؛ زیرا فرمان تنظیم درستی ندارد و در نهایت باعث انحراف می‌شود. باید در اولین فرصت به نزدیکترین تعمیرگاه مراجعه کنید و تنظیم فرمان خودرو خود را درست کنید. تنظیم نبودن فرمان نیز می تواند علت کشیده شدن فرمان ماشین به یک سمت باشد.

– تنظیم نبودن باد لاستیک‌ ها

علت کشیده شدن فرمان ماشین به یک سمت گاهی به علت تنظیم نبودن باد لاستیک ها اتفاق می افتد. تنظیم نبودن باد لاستیک‌ها مشکل زیاد بزرگی نیست و به‌راحتی قابل‌حل شدن است. هنگامی‌که باد لاستیک‌ها تنظیم نباشد و با یک دیگر متفاوت باشند، خودرو به یک سمت کشیده می شود. دلیل آن هم این است که سرعت هر چرخ با چرخ دیگر فرق می کند. این مشکل را با یک تنظیم باد ساده می توانید به راحتی رفع کنید.

– خرابی و نصب اشتباه لاستیک‌ ها

گاهی ممکن است یکی از لاستیک‌های خودرو بیش‌ تر از آن یکی ساییده شود. در نتیجه باعث می شود  قسمتی از سطح لاستیک صاف شود. در این شرایط هنگام حرکت فرمان خودرو به یک سمت کشیده می شود. این مشکل را می توانید با تعویض لاستیک یا لاستیک‌های خراب برطرف کنید. یکی دیگر از دلایل کشیده شدن فرمان به یک طرف می تواند نصب کردن اشتباه لاستیک ها باشد. در هنگام تعویض لاستیک‌ ها باید به جهت چرخش لاستیک توجه کنید و لاستیک‌ها را در جهتی که فلش آن به سمت جلوی خودرو است ببندید.

– بالانس نبودن چرخ‌ها

 یکی دیگر از دلایلی که باعث لرزش فرمان در هنگام حرکت و هم باعث کشیده شدن فرمان به یک سمت می شود بالانس نبودن چرخ‌ها می باشد. بالانس نبودن چرخ ها یعنی این که  لاستیک ها هنگام چرخش، به سمت چپ و راست منحرف می‌شوند و در یک خط مستقیم نمی‌توانند حرکت کنند.

می تواند بر اثر رویداد های دیگری نیز باشد. ممکن است در هنگام حرکت و شتاب گیری فرمان خودرو شما مشکلی نداشته باشد، اما د رهنگام ترمز گرفتن به یک سمت کشیده شود. در این شرایط باید موارد زیر را مورد بررسی قرار دهید.

– تمام شدن لنت یک طرف

زمانی که لنت ها تعویض می شوند لنت ترمز ها را به صورت جفتی نصب می کنند تا لنت‌ های دو چرخ یک محور شرایط یکسانی داشته باشند. گاهی لنت یک چرخ زودتر از چرخ دیگر خراب و تمام می‌شود. در این صورت است که هنگام فشردن پدال ترمز، به دلیل دیرتر درگیر شدن لنت خراب، خودروی شما به سمتی کشیده می‌شود که لنت آن سالم است. در چنین شرایطی باید لنت‌های هر دو چرخ را تعویض کنید.

– خرابی پمپ اصلی ترمز

خرابی پمپ اصلی ترمز یکی دیگر از مواردی است که باعث می شود در هنگام ترمز گرفتن خودرو به یک سمت کشیده شود. اگر پمپ ترمز خودرو دچار مشکل شده باشد، باعث می شود که ترمز یکی از چرخ‌ها به‌درستی کار نکند. بنابراین به دلیل عدم تعادل و هماهنگی بین ترمز هرکدام از چرخ‌ها، خودرو به یک سمت کشیده می شود.

– چرب شدن یکی از دیسک‌ها

اگر راننده باشید می دانید که نشت روغن از سیلندر ترمز باعث چرب شدن دیسک‌ها می‌شود. بنابراین اگر دیسک‌ها چرب شوند، لنت توانایی اصطکاک لازم با دیسک را نخواهد داشت و روی آن لیز می‌خورد. در این صورت است که هنگام ترمز گیری خودرو به یک سمت کشیده می‌شود. تاب برداشتن دیسک ترمز یکی دیگر از دلایلی است که باعث می شود فرمان خودرو در هنگام ترمز گیری به یک طرف کشیده شود. اگر دیسک‌ های ترمز خودرو شکسته شوند، تاب بردارند یا خراش‌های عمیقی پیدا کنند، نیروی ترمز بر روی چرخ ها یکسان نخواهد بود.

– مشکلی بنام تأثیر گشتاور

گاهی اوقات پیش می آید که بعضی از خودرو ها بدون اینکه مشکل فنی داشته باشند مانند مواردی که در بالا به شما گفتیم، فرمان به یک سمت کشیده می‌شود. دلیل این مشکل تأثیر گشتاور روی فرمان است. این مشکل بیشتر در خودروهای دیفرانسیل جلو دیده می‌شود. در این خودروها، زمانی که راننده به‌سرعت شتاب می‌گیرد، چرخ های جلو که نیروی موتور را دریافت می‌کنند و در عین حال وظیفه  هدایت خودرو رانیز  بر عهده دارند، به یک سمت کشیده می شوند. این مشکل به دلیل ایرادی در لاستیک ها و یا جلوبندی نیست، بلکه برخی خودروهای دیفرانسیل جلو از همان ابتدایی که تولید می شوند از آن رنج می‌برند. این نکته را نیز به یاد داشته باشید که تأثیر گشتاور بیشتر در خودروهای دیفرانسیل جلوی قدیمی‌ تر دیده می‌شود. خودروسازان در مدل‌های جدیدتر با تکنولوژی‌هایی مانند دیفرانسیل پیشرفته‌ تر و فرمان برقی توانسته‌ اند آن را برطرف کنند.

علت کشیدن فرمان هنگام ترمز

علت کشیدن فرمان هنگام ترمز گرفتن ناشی از عدم توازن نیروی ارسالی به ترمز هر چرخ است. این مشکل می‌تواند به عدم مصرف شدن یکسان لنت‌ها منجر شده و درنتیجه قدرت ترمز چرخ‌ها متفاوت شود. بنابراین هنگام ترمز گرفتن یک چرخ بیشتر می‌چرخد و به دنبال آن خودرو به یک سمت منحرف می‌شود.

 خرابی پمپ ترمز، خرابی پیستون ترمز، هوا گرفتن سیستم ترمز، نامرغوب بودن لنت و خرابی کالیپر ترمز می‌تواند در بعضی موارد به چنین مشکلاتی منجر شود. معمولا با سرویس سیستم ترمز، روغن‌کاری پیستون‌ها و تعویض لنت‌ها، مشکل کشیدن فرمان ماشین هنگام ترمز گیری تا حد زیادی برطرف می‌شود.

مشکل دیگری که رانندگان با آن مواجه می شوند، این است که در هنگام شتاب‌گیری خودرو و در سرعت های بالا، فرمان در جهت خاصی کشیده میشود. از این رو در پی پیدا کردن این مشکل زمانی رخ می دهد که چرخ های خودرو تنظیم نباشند، می­توانید با بالانس و متعادل کردن لاستیک­‌های خودرو و تنظیم کردن آن­ها این مشکل را حل کنید. این مشکل ممکن است به دلیل باد کم لاستیک یا میزان فرمان باشد به وجود بیاید،که  در این صورت با افزایش سرعت خودرو فرمان در جهت اشتباه کشیده می شود و در آن سمت حرکت می­کند. اگر در این وضعیت قرار گرفتید، خودرو خود را به تعمیرگاه ببرید تا مشکل کشیده شدن فرمان به یک سمت را برای شما برطرف کند.

خطرات کشیده شدن فرمان به یک سمت

هنگامی که شما رانندگی می کنید، اگر خودرو شما به یک سمت کشیده شود باعث می شود که تمرکز شما به هم بریزد. در این شرایط رانندگان از رانندگی خسته ‌می شوند و نمی‌توانید ماشین را در یک خط مستقیم کنترل کنند. در این شرایط، هرگونه واکنش عجولانه ای که راننده از خود نشان دهد، می­تواند در انحراف خودرو از مسیر و ایجاد تصادف تاثیر زیادی داشته باشد. شاید این اتفاق برای تعداد کمی از رانندگان رخ دهد، اما همیشه منجر به تصادف می­‌شوند. دلیل آن هم این است که اکثر رانندگان آمادگی کنترل وسیله نقلیه خود در شرایط کشیده شدن فرمان به یک سمت را ندارند. باید برای جلوگیری از به وجود آمدن این خطرات غیرقابل جبران، به دنبال رفع علت کشیده شدن فرمان به یک سمت باشید و جان خود و دیگران را نجات دهید.

عیب یابی و نحوه رفع مشکل کشیده شدن فرمان خودرو

با توجه به مواردی که در بالا برای شما گفتیم، علت کشیده شدن فرمان به یک سمت در هنگام رانندگی، به هماهنگ نبودن و عدم تعادل در انتقال نیرو به سیستم ترمز و چرخ‌­ها بستگی دارد. در نهایت کشیده شدن فرمان به یک سمت باعث  می شود خودرو تعادل نداشته باشد. بخش‌­هایی که به این اختلال مربوط می شوند مانند نشت روغن از سیلندر یا لوازم جانبی ترمز روی چرخ‌­ها، ضعیف شدن سیلندر ترمز چرخ، پمپ ترمز معیوب و چرب شدن دیسک­‌ ها با روغن یا گریس و… هستند. در صورتی که این موارد را مشاهده کردید  باید به تعمیرگاه و مکانیکی قابل اعتماد مراجعه کنید. اگر این مشکلات را به درستی برطرف نکنید، به مرور زمان بیشتر می شوند و علاوه بر اینکه ایجاد خطر برای قطعات مربوط به سیستم ترمز و جلوبندی به وجود می آورد، به تعلیق نیز آسیب وارد می کند و خودرو را منحرف می­کند.

نتیجه گیری

با توجه به مواردی که در این وبلاگ برای شما عزیزان گفتیم ، می توانید به راحتی تشخیص دهید که خودرو چه مشکلی دارد. علت کشیده شدن فرمان ماشین به یک سمت چیست و برای رفع کردن آن اقدامات لازم را انجام دهید. به این نکته نیز توجه کنید که خرید قطعات باکیفیت تاثیر بسیار زیادی در جلوگیری این مشکلات دارد. یکی از مهم ترین قطعاتی که باید حتما به آن توجه داشته باشید و آن را از برندهای معتبر خریداری کنید، لنت ترمز می باشد. ما در این مقاله اطلاعات لازم را در مورد لنت ترمز به شما گفتیم. اگر به دنبال خرید لنت ترمز باکیفیت هستید، بوکان لنت یکی از بهترین فروشگاه هایی است که می توانید انواع لنت ترمز ماشین را به صورت حضوری و غیر حضوری با قیمت خرید ارزان کارخانه با گارانتی اصل و تعویض کالا خریداری کنید.