علت سفت شدن فرمان ماشین

علت سفت شدن فرمان ماشین

علت سفت شدن فرمان ماشین

ما در این مقاله قصد داریم تا دلایل و علت سفت شدن فرمان هیدرولیک و برقی را در زمستان یا بعد از گرم شدن ماشین هنگام صبح و بعد از تعمیر جعبه فرمان و… به طور مفصل تشریح کنیم. از مشکلاتی که ممکن است برای هر خودرویی پیش بیاید، به فرمان هیدرولیک مربوط می شود. همانطور که می دانید حرکت، تغییر جهت و کنترل خودرو توسط فرمان خودررو انجام می گیرد. پس دلیل سفت شدن فرمان چیست؟ و اگر فرمان هیدرولیک سفت شود چه اتفاقی می افتد؟. اگر این اتفاق برای خودرو شما رخ دهد، مانع از حرکت آزادانه و خطر آفرین می شود. بنابراین پیدا کردن علت سفت شدن فرمان ماشین یکی از ضروری ترین کار هایی است که نباید از یاد ببرید. فرمان هیدرولیک یک سیستم جدید است که خودرو هایی که جدیدا تولید می شوند از آن بهره مند هستند.

از آنجایی که سفت شدن فرمان هیدرولیک باعث ایجاد مشکل در حرکت ماشین می شود و راننده را به دردسر می اندازد. پس پیدا کردن دلایل سفت شدن فرمان ماشین و اینکه چه چیزی باعث می شود این اتفاق بیفتد و آیا راه حلی برای رفع آن وجود دارد؟ همواره لازم و ضروری است. در ادامه این وبلاگ قصد داریم درباره این موضوع و رفع این مشکل با هم صحبت کنیم. پس اگر سفت شدن فرمان دغدغه شما هم هست تا پایان این وبلاگ با فروشگاه اینترنتی لنت ترمز خودرو بوکان لنت همراه باشید.

دلایل سفت شدن فرمان ماشین

دلایل اصلی سفت شدن فرمان شامل عدم تعمیر و نگهداری مناسب، تاخیر در سرویس و یا فرسودگی بعضی از قطعات آن می باشد. شما باید علت سفت شدن فرمان ماشین خود را بدانید زیرا به شما کمک می‌کند علائم را زودتر تشخیص دهید و اقدامات پیشگیرانه را انجام دهید. اگر از این مشکل غافل شوید و منتظر بمانید، امکان دارد وضعیت ناگوار شود و شما را به دردسر بیاندازد. بدون سیستم فرمان استاندارد و سالم شما فقط می‌توانید در یک خط مستقیم، بدون پیچیدن و تغییر لاین رانندگی کنید. بروز هر گونه مشکل در فرمان خودرو سبب می شود عملکرد ماشین شما مختل و ایمنی شما و سایر افراد را به خطر بیندازد.

برای اینکه بدانید “علت سفت شدن فرمان ماشین” چیست، در ابتدا باید بدانید که عملکرد سیستم فرمان خودرو چگونه است. به طور کلی 4 نوع فرمان داریم که شامل: معمولی، مکانیکی، هیدرولیکی و برقی می باشند. دلایل خراب شدن هر کدام از این فرمان‌ ها با یکدیگر متفاوت هستند و باید راه‌ حل‌ های مختلفی برای تعمیر هر کدام به کار برد.

علت سفت شدن فرمان هیدرولیک

از انجایی که بیشتر خودروهای امروزی دارای سیستم فرمان هیدرولیک یا برقی هستند شناخت مکلان و راه حل های ان برای رانندگان این خودروها لازم و ضروری است. سفت شدن فرمان هیدرولیک میتواند بسیار خطرناک باشد و احتمال بروز تصادفات را بالا می‌برد. “علت سفت شدن فرمان هیدرولیک” به دلایل مختلفی مربوط می‌شود که عبارتند از:

– خرابی میله فرمان

یکی از دلایل سفت شدن فرمان هیدرولیک،مربوط به خرابی میله فرمان می باشد. میله فرمان با چرخ های خودرو مرتبط است و اگر به مروز زمان میله فرمان آسیب ببیند، میتواندیکی از علت های سفت شدن فرمان هیدرولیک باشد. البته باید توجه داشته باشید زمانی که میله فرمان خراب است، سفت شدن فرمان هیدرولیک بعد از اندکی رانندگی از بین می‌رود زیرا گرم شدن میله فرمان و موتور خودرو سبب به جریان افتادن روغن می گردد. درصورتی که پس از روشن کردن متوجه شدید که فرمان ماشین هنوز سفت است، باید میله فرمان خودرو را حتما چک کنید. اگر مشکل میله فرمان برطرف نشود تا مدتی می‌توان با آن رانندگی کرد ولی با گذشت زمان این خرابی به اجزای دیگر سیستم فرمان انتقال پیدا می‌کند و هزینه تعمیر را بالاتر می‌برد.

– پارگی تسمه پمپ هیدرولیک

از دیگر دلایل سفت شدن فرمان هیدرولیک می توان به پارگی تسمه پمپ هیدرولیک اشار کرد. از آنجایی که تسمه پمپ هیدرولیک وظیفه‌ی چرخاندن مکانیزم های هیدرولیک فرمان را برعهده دارد که این تسمه به مرور زمان دچار فرسودگی یا پارگی می‌شود و باعث اختلال در عملکرد فرمان خودرو می‌شود. پس یکی از مهم ترین علت های سفت شدن فرمان هیدرولیک ماشین، خرابی یا پارگی تسمه پمپ هیدرولیک است که باید مورد بررسی قرار گیرد و در صورت نیاز آن را تعویض کنید.

– نشتی روغن هیدرولیک

علت سفت شدن فرمان ماشین می تواند نشتی روغن هیدرولیک نیز باشد. اگر میزان روغن خودرو شما کافی نباشد باعث سفت شدن فرمان خواهد شد. از اصلی ترین نشانه های نشتی روغن شنیدن صدایی جیغ مانند هنگام چرخاندن فرمان است. اگر شلنگ به دلیلی فشار دچار نشتی شود، روغن کاهش می یابد. بنابراین فشار در سیستم کم می شود و پمپ خشک خواهد شد. در این حالت فرمان مایع کافی و روان برای حرکت ندارد. باید توجه کردن به این موضوع برای شما از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد زیرا در بعضی از ماشین ها نشت کردن روغن هیدرولیک و ریختن آن روی اگزوز، می تواند باعث آتش گرفتن ماشین شود.

– وجود کثیفی در روغن هیدرولیک

از دیگر دلایل سفت شدن فرمان هیدرولیک می‌توان به، کثیف بودن روغن هیدرولیک اشاره کرد. همانند دیگر روغن‌های ماشین مانند روغن موتور، روغن هیدرولیک نیز به مرور زمان دچار کثیفی‌ها و آلودگی‌هایی می‌شود و غلظت بیشتری پیدا می‌کند. روغن هیدرولیک ماشین باید ویسکوزیته و غلظت مناسبی داشته باشد تا بتواند بهترین عملکرد ممکن را داشته باشد و زمانی که ویسکوزیته و غلظت استاندارد خود را از دست می‌دهد منجر به سفت شدن فرمان خودرو می‌شود.

– نشتی روغن هیدرولیک

علت سفت شدن فرمان ماشین می تواند نشتی روغن هیدرولیک نیز باشد. اگر میزان روغن خودرو شما کافی نباشد باعث سفت شدن فرمان خواهد شد. از اصلی ترین نشانه های نشتی روغن شنیدن صدایی جیغ مانند هنگام چرخاندن فرمان است. اگر شلنگ به دلیلی فشار دچار نشتی شود، روغن کاهش می یابد. بنابراین فشار در سیستم کم می شود و پمپ خشک خواهد شد. در این حالت فرمان مایع کافی و روان برای حرکت ندارد. باید توجه کردن به این موضوع برای شما از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد زیرا در بعضی از ماشین ها نشت کردن روغن هیدرولیک و ریختن آن روی اگزوز، می تواند باعث آتش گرفتن ماشین شود.

– کیفیت روغن هیدرولیک

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، وظیفه روغن هیدرولیک این است که قدرت را به سایر بخش های مانند فرمان هدایت کند. کیفیت این روغن از اهیمت زیادی برخودار است، زیرا روغن های نامرغوب می توانند علت سفتی فرمان هیدرولیک باشند. موضوع دیگری که مهم است، این است که روغن باید با خودرو شما تناسب داشته باشد. بهترین فاصله زمانی برای تعویض روغن دو سال یک بار است.

نکته دیگری که اهیمت زیادی دارد، این است که روغن فرمان هم مانند دیگر مایعات به مرور زمان آلودگی و غبار را به خود جذب می کنند، که باید به فواصل معین آن را تعویض کنید. اگر این کار ها را انجام ندهید بخش های دیگر خودور با مشکل مواجه می شود و روان نخواهد بود، که در نتیجه باعث سفت شدن فرمان می شود. در خیلی از خودروها این امکان وجود دارد که از روغن اتوماتیک برای هیدرولیک هم استفاده کنید، زیرا روغن گیربکس اتوماتیک و روغن هیدرولیک در این خودروها هم جنس هستند.

– کم بودن بادهای لاستیک ماشین

از دیگر مواردی که می‌ تواند بر روی سفت شدن فرمان هیدرولیک تاثیر بگذارد، کم بودن بادهای لاستیک ماشین است. خیلی از افراد فشار تایر را موضوعی بی اهمیت می دانند، اما بهتر است بدانید که فشار نامیزان تایر می تواند دلیلی برای سفتی فرمان باشد. زمانی که فشار بادهای لاستیک خیلی پایین است، فرمان پذیری به سختی صورت می‌گیرد و شما کاملا حس خواهید کرد که فرمان ماشین سفت شده است. اگر لاستیک های جلوی ماشین شما ناهموار باشند هنگام رانندگی ماشین شما به اطراف کشیده خواهد شد. بنابراین ضروری است که حتما به تنظیم بودن فشار تایرهای جلو ماشین توجه کنید. از دیگر نکاتی که باعث سفتی فرمان می شود، عاج تایرهاست که بای توجه داشته باشید، عاج ها باید کاملا برابر باشند.

همچنین باید اشاره کنیم که کم بودن بادهای لاستیک در طول زمان می‌تواند بر روی جلوبندی خودرو تاثیر بگذارد و تنظیم بودن فرمان را از بین ببرد و چرخش فرمان را سخت کند که علت سفت شدن فرمان غیر هیدرولیک نیز است.

– خراب بودن پمپ هیدرولیک

برای اینکه بدانید علت سفت شدن فرمان هیدرولیک چیست؟، یکی از قطعاتی که باید بررسی کنید، پمپ هیدرولیک ماشین است. پمپ هیدرولیک یا پمپ فرمان فشار مناسبی را برای چرخاندن فرمان بدون زحمت تولید می‌کند. در صورت وجود مشکل در پمپ، چرخاندن فرمان، به خصوص با سرعت کم چالش برانگیز می‌شود. همچنین، گاهی اوقات هنگامی که پمپ هیدرولیک به درستی کار نمی‌کند، هنگام چرخاندن فرمان صدای وز وز تولید می‌کند. وقتی که با این علائم مواجه شدید پمپ هیدرولیک یا پمپ فرمان را توسط مکانیک حرفه‌ای بررسی کنید.

– پاره شدن تسمه دینام

ترک خوردن یا پاره شدن تسمه دینام یکی دیگر از دلایل رایج علت سفت شدن فرمان غیر هیدرولیک و حتی هیدرولیک است. هنگامی که تسمه شروع به فرسوده شدن و شُل شدن می‌کند، فرمان خودرو سفت می‌شود. تسمه دینام ماشین را در اسرع وقت تعمیر یا تعویض کنید زیرا تاخیر در این امر باعث می‌شود تسمه دینام پاره شود و فرمان از کار بیفتد.

– خرابی جعبه فرمان

حتما می دانید که وظیفه جعبه فرمان هدایت و کنترل ماشین است. اگر قطعه مارپیچ داخل جعبه فرمان صدمه دیدعه باشد باعث سفت شدن فرمان می شود. در صورتی که با این مشکل مواجه شدید حتما به متخصص مراجعه کنید. از نشانه های وجود اختلال در جعبه فرمان، سفت بودن فرمان در زمانی است که خودرو سرد است اما پس از گرم شدن موتور، فرمان راحت تر چرخیده خواهد شد.

– فرسودگی کمربند مارپیچ فرمان

فرسودگی یا شکستن کمربند مارپیچ فرمان می تواند علت سفت شدن فرمان ماشین باشد. دلیل این فرسودگی می تواند به دلیل استفاده طولانی مدت از آن اتفاق بیفتد. در صورتی که این فرسودگی را مشاهده کرید باید بلافاصله برای تعویض اقدام کنید. تاخیر در تعویض باعث می شود که کمربند خراب شده و فرمان از کاپوت خارج شود. همانطور که می دانید، امروزه فرمان اکثر ماشین‌های داخلی و خارجی هیدرولیک می باشد؛ بنابراین بسیار مهم است که مشکلاتی که این نوع فرمانها دارند و راه های پیشگیری و رفع آنها را بدانیم.

علت سفت شدن فرمان بعد از گرم شدن

“علت سفت شدن فرمان بعد از گرم شدن” را می‌توان به قطعات زیادی ارتباط داد، اما قطعاتی که به طور مستقیم در سفت شدن فرمان بعد از گرم شدن تاثیر گذار هستند، می‌توان به قطعاتی که در ادامه می‌گوییم اشاره کرد:

 • ایراد در پمپ هیدرولیک
 • خرابی شیر هیدرلیک
 • اشکال در جک دو طرفه هیدرولیک
 • خراب شدن جعبه فرمان یا قطعات سیستم تعلیق
 • شُل شدن تسمه هیدرولیک
 • کم بودن یا نشتی روغن هیدرولیک

برای اینکه مشکل سفت شدن فرمان بعد از گرم شدن را حل کنید، پیشنهاد می‌کنیم هر کدام از این قطعات را به صورت جداگانه بررسی کنید و یا به سراغ یک مکانیک متخصص برای رفع مشکل بروید. در صورت بروز این مشکل برای فرمان خودروی شما لازم است که سریعا خودرو را در نمایندگی‌های مجاز مورد بررسی قرار دهید تا در صورت خرابی قطعات آن‌ها تعویض و یا تعمیر شوند. علاوه بر خطرناک بودن سفت بودن فرمان بعد از گرم شدن و حرکت خودرو، این مشکل می‌تواند باعث ایجاد خرابی های بیشتر برای سیستم فرمان خودرو شود.

علت سفت شدن فرمان هیدرولیک در صبح

“علت سفت شدن فرمان هیدرولیک در صبح”  می‌تواند ناشی از جنس روغن هیدرولیک، کم بودن سطح آن یا گرفتگی در شیر فرمان هیدرولیک می‌باشد که البته مشکل شیر فرمان هیدرولیک می‌تواند مقصر اصلی این مشکل باشد.

شیر فرمان هیدرولیک دارای ساختاری است که نسبت به شرایط آب و هوایی محیط و نوع نگهداری از سیستم هیدرولیک فرمان بسیار حساس است. شیر فرمان هیدرولیک دارای اورینگ هایی است که در کارکردهای بالا شیر هیدرولیک فرمان در طی تماس با این اورینگ‌ها، باعث خرده شدن اورنیگ‌ها می‌شود و در نتیجه باعث فرار روغن هیدرولیک می‌شود. در صورت بروز این مشکل، در صبح‌ها و به خصوص در فصول سرد سال شاهد این هستیم که فرمان خودرو سفت می‌شود که باید مشکل را در شیر فرمان هیدرولیک و اورنیگ های آن جستجو کرد. البته که دقت داشته باشید زمانی قصد تعویض اورینگ های شیر فرمان هیدرولیک را دارید حتما از کیفیت اورنیگ‌ها اطمینان حاصل کنید چراکه اورنیگ‌های غیر استاندارد باعث می‌شوند به مرور زمان دوباره مشکل سفت شدن فرمان هیدرولیک در صبح رخ دهد.

علت سفت شدن فرمان هیدرولیک در زمستان

رانندگان اغلب متوجه می‌شوند هنگام زمستان، چرخاندن فرمان به سختی انجام می‌شود که دلایل متعددی پشت این مشکل رایج وجود دارد، اما مسئله اصلی علت سفت شدن فرمان هیدرولیک در زمستان مربوط به روغن هیدرولیک فرمان است. در هوای سرد، روغن هیدرولیک فرمان غلیظ می‌شود و حتی می‌تواند یخ بزند. در اکثر وسایل نقلیه، شستشو و تعویض روغن هیدرولیک به حل مشکل سفت شدن فرمان هیدرولیک در سرما می‌کند.

البته قطعات دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند “علت سفت شدن فرمان هیدرولیک در زمستان” باشند که عبارتند از:

 • خرابی پمپ هیدرولیک فرمان
 • خرابی شیر هیدرولیک فرمان
 • فرسوده شدن جک دو طرفه هیدرولیک
 • خرابی یا پارگی تسمه هیدرولیک
 • نشتی یا کم بودن سطح روغن هیدرولیک

علت سفت شدن فرمان بعد از تعمیر جعبه فرمان

جعبه فرمان خودرو یکی از اصلی ترین اجزای سیستم فرمان محسوب می‌شود که داخل اتاق ماشین نصب می‌شود و توسط مفصل‌ها و سیبک های فرمان، نیروی گشتاور و دَوران فرمان را به سگ دست انتقال می‌دهد. به طور خلاصه وظیفه‌ی جعبه فرمان خودرو شامل تغییر غربیلک فرمان به صفحه مکانیکی فرمان، بالا بردن میزان گشتاور، تبدیل حرکت چرخشی فرمان به حرکت خطی و کم کردن حرکات چرخشی است.

در واقع یکی از علت های سفت شدن فرمان، تعویض جعبه فرمان است. زمانی که قطعات مارپیچ داخل جعبه فرمان آسیب می‌بینید باعث سفت شدن فرمان خودرو می‌شود. سفت شدن فرمان بعد از تعویض جعبه فرمان معمولا در شرایطی مانند زمانی که خودرو سرد است خود را نشان می‌دهد و بعد از گرم شدن خودرو دیگر سفتی فرمان از بین می‌رود. معمولاً در جعبه فرمان هایی که مورد تعمیر قرار می‌گیرند این مشکل یافت می‌شود، ولی اگر بعد از تعویض آن هنوز هم مشل سفتی فرمان را دارید می‌بایست خودرو به تعمیرگاه های تخصصی ببرید تا عیب یابی دقیق انجام دهند و مشکل را برطرف کنند.

علت سفت شدن فرمان بعد از تعویض روغن هیدرولیک

چنانچه روغن هیدرولیک فرسوده باشد و یا میزان روغن کم باشد،‌ فشار در سیستم فرمان هم کم می‌شود و در نتیجه فرمان سفت می‌شود. روغن هیدرولیک باید غلظت و ویسکوزیته مناسب را داشته باشد تا بتواند عملکرد مناسب خود را حفظ کند. زمانی که روغن هیدرولیک ماشین خود را تعویض می‌کنید و هنوز مشاهده می‌کنید که فرمان ماشین به سختی می‌چرخد، لازم است حتماً نوع روغن را عوض کنید تا ببینید آیا مشکل از روغن است یا خیر. بعضی از روغن های هیدرولیک به دلیل بی کیفیت بودن یا مناسب نبودن برای خودروی شما می‌توانند باعث سفتی فرمان بعد از تعویض روغن شوند. بنابراین یک دلیل سفت شدن فرمان ماشین استفاده از روغن بی کیفیت است.

علاوه بر این، وجود هرگونه نشتی را نزد افراد متخصص بررسی کنید تا ببینید آیا نشتی پمپ روغن هیدرولیک علت سفتی فرمان بعد از تعویض روغن است یا خیر.

علت سفت شدن فرمان برقی

فرمان برقی یکی از اجزای مهم در خودروهای مدرن است که برای کنترل، جهت‌دهی و حرکت چرخ‌ها و سیستم جلوبندی خودرو استفاده می‌شود. این سیستم با استفاده از سنسورهای مختلفی که در سیستم خود جای داده، کار می‌کند تا به راننده امکان کنترل دقیق‌تر و بهتری را بر روی خودرو بدهد.

در فرمان برقی، سنسورهای مختلفی به کمک امواج الکتریکی یا سیگنال‌های الکتریکی می‌توانند جهت و حرکت چرخ‌ها و خودرو را اندازه‌گیری کنند. این سنسورها معمولا در چرخ‌ها و قسمت‌های مختلف خودرو نصب می‌شوند.

در نهایت اطلاعاتی که توسط سنسورها جمع‌آوری می‌شوند، به یک مرکز کنترل ارسال خواهند شد. این مرکز کنترل می‌تواند یک واحد الکترونیکی مجزا باشد یا در یک واحد کنترل متمرکز بر روی خودرو جای گیرد. در ادامه دلایل سفت شدن فرمان برقی را گفته‌ایم:

خرابی موتور فرمان برقی

یکی دیگر از دلایل سفتی فرمان برقی، بروز مشکل در کارکرد الکتروموتور یا به‌اصطلاح عمومی‌تر موتوربرقی فرمان است. همان‌گونه که گفتیم، در فرمان برقی، نیرو یا به‌طور دقیق‌تر گشتاور کمکی مورد نیاز برای چرخش میل فرمان و حرکت چرخ‌ها به کمک یک الکتروموتور تامین می‌شود. در صورت بروز مشکل در این الکتروموتور، گشتاور کافی برای کمک به راننده وجود نخواهد داشت. در این شرایط فرمان برفی خودرو سفت می‌شود. البته باید در نظر داشت، الکتروموتور معمولا کارکرد صفر و یک دارد. معنی این جمله آن است که الکتروموتور فرمان برقی یا سالم است و کار می‌کند و یا خراب است و از کار افتاده. بنابراین با خرابی آن، فرمان کاملا سفت می‌شود. پس یک دلیل سفت شدن فرمان برقی ماشین خرابی موتور فرمان برقی است.

اتصالات برقی

مشکلات در اتصالات برقی نیز می‌تواند یکی از دلایل بروز این مشکل در خودرو باشد. نیروی لازم برای حرکت الکتروموتور فرمان، مستقیما از طریق برق خودرو تامین می‌شود. به این ترتیب در صورتیکه مشکلاتی در مسیر برق فرمان برقی وجود داشته باشد، الکتروموتور از کار می‌افتد. در این شرایط فرمان برقی سفت می‌شود چون نیروی کمکی برای آن وجود ندارد.

خرابی‌های الکترونیکی

هر چقدر هم که فرمان برقی خودرو بروز و مدرن باشد، باز هم از قطعات یدکی در آن استفاده شده است. می‌توان گفت که فرمان برقی یک سیستم الکتریکی و مکانیکی است ولی دستورات لازم از طریق مدارهای الکترونیکی به سیستم می‌رسد. بنابرین اگر هر مشکلی در سیستم‌های الکترونیکی کنترل فرمان برقی به وجود بیاید، باعث بروز مشکل سفت شدن فرمان برقی می‌شود. علت دقیق سفت شدن فرمان برقی، این است که سیستم نمی‌تواند در زمان درست فرمان آغاز به کار را به الکتروموتور برساند و به همین دلیل فرمان برقی سفت می‌شود.

برخی از دلایل سفت شدن فرمان برقی حتی علت سفت شدن فرمان برقی در سرعت بالا با علت‌های سفت شدن فرمان هیدرولیک یکسان است که این مشکلات می‌توان به فشار هوای کم لاستیک‌های ماشین و سردی فرمان اشاره کرد. در این دو مورد راه‌حل خیلی ساده است و تنها باید فشار لاستیک‌ها را تنظیم کرده و کم صبر کنید که ماشین گرم شود.

راهکار حل مشکل سفتی فرمان چیست؟

همانطور که در بالا به علت سفت شدن فرمان هیدرولیک اشاره کردیم، برای رفع این مشکل نیز راه حل هایی وجود دارد. راهکارهای حل این مشکل ممکن است در خودروهای مختلف متفاوت باشد. اما موارد کلی وجود دارند که می توانید با انجام آنها برای نرم کردن فرمان خودرو خود اقدام کنید. در این قسمت به رایج ترین این راهکارها اشاره کرده ایم:

 • هواگیری فرمان هیدرولیک
 • تعویض قطعات آسیب دیده مثل قطعات جعبه فرمان یا جک دو طرفه
 • بررسی روغن هیدرولیک و تعویض آن
 • یافتن نشتی روغن و اقدام برای برطرف کردن آن
 • چک کردن تسمه و تعویض آن
 • تنظیم باد لاستیک ها

راه های پیش گیری از سفت شدن فرمان ماشین

همیشه پیشگیری بهتر از درمان و نتیجه بخش تر بوده است. شما عزیزان می توانید برای جلوگیری از بروز مشکلات در وسیله نقلیه  خود اقداماتی را انجام دهید. یکی از مهم ترین اقدامات که لازم است انجام دهید چک کردن به موقع باد لاستیک ها و تنظیم باد در صورت نیاز است. در هنگام خریدن لاستیک و یا قطعات به این نکته توجه کنید که از اجناس مرغوب و متناسب با خودروی خود را خریداری کنید.

جنس نامرغوب در لاستیک و رینگ می تواند باعث مثل سفت شدن فرمانخودرو شما شود. در فصل های سرد سال مانند زمستان بهتری کار این است که  خودرو را در محیطی گرم مانند پارکینگ یا گاراژ پارک کنید. هر چند وقت یکبار خودرو را به تعمیرکار ماهر نشان دهید تا آن را بررسی کند.

نتیجه گیری

ما در این وبلاگ از مهم ترین دلایل سفت شدن فرمان ماشین را برای شما بازگو کریدم. این موضوع بسیار شایع است و به راحتی قابل حل شدن است. کافی است که کمی بیشتر از قبل به ماشین خود توجه کنید. به صورت چشمی می توانید میزان باد چرخ‌ها را بررسی کنید و در صورت کم بودن فشار آن، به یک تعمیرگاه مراجعه کنید. شما عزیزان می توانید با پرداخت مبلغی بسیار پایین تمام چرخ‌های خودرو خود را تنظیم کنید. 

مواردی مانند عدم کیفیت روغن هیدرولیک، نشتی روغن هیدرولیک، خرابی پمپ آن و یا مشکل در جک دوطرفه هیدرولیک فرمان از جمله مواردی است که می تواند علت سفت شدن فرمان ماشین باشد. در صورتی که تمامی این موارد را بررسی کردید، می‌توانید به راحتی از رانندگی خود لذت ببرید.